Potęga natury w ostatnich dniach pokazała na co ją stać poprzez katastroficzne w skutkach trzęsienie ziemi w Japonii oraz powstałe w jego następstwie tsunami. Szkody wyrządzone przez trzęsienie i fale tsunami są już usuwane i pomału z relacji telewizyjnych informacji znikają wzmianki na ten temat, jednak ciągle oczy mediów są skupione na trwającej walce z ustabilizowaniem reaktorów jądrowych w elektrowni Fukushima I. Z informacji jakie możemy wyczytać z portali informacyjnych wynika, że największym problemem jest chłodzenie reaktorów – Japonia jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego elektrownie są zabezpieczone przed skutkami trzęsienia ziemi, dlatego w momencie wystąpienia wstrząsów reaktory zostały automatycznie wyłączone (proces zatrzymywanie reakcji jądrowej może trwać nawet kilka dni), jednak do całkowitego zatrzymania reakcji jest wytwarzana duża ilość ciepła, dlatego reaktory są chłodzone, niestety potężne tsunami uszkodziło pompy systemu awaryjnego chłodzenia i teraz trwa walka z przegrzewającymi się reaktorami.

Cała ta sytuacja rzuca cień na plany budowy elektrowni atomowych w Polsce, na szczęście rząd polski jak na razie utrzymuje swoje plany budowy elektrowni atomowych. Dlaczego uważam, że dobrze? Elektrownie atomowe w stosunku wydajności do ekologii są jednym z najlepszych rozwiązań, a obecne elektrownie węglowe stają się przestarzałe i ze względu co raz większych ograniczeń dotyczących wytwarzanych zanieczyszczeń ich eksploatacja staje się co raz droższa, aż w końcu przyjdzie nam wszystkim (wyższe ceny z prąd) płacić kary. Kwestia bezpieczeństwa – myślę, że jest to dosyć bezpieczny sposób produkcji energii – poważniejsze awarie zdarzają się sporadycznie (Czarnobyl – błąd człowieka, Japonia – trzęsienia ziemia, a dokładniej fala tsunami), dodatkowo warto nadmienić, że na terenie polski działał jeden naukowy reaktor (dawniej były dwa), dlatego uważam, że Polska jest gotowa na tego typu rozwiązania, a dodatkowo szansa wystąpienia trzęsienia ziemi, a także fali tsunami w Polsce jest znikoma.

Biorąc pod uwagę wydajność oraz koszt budowy i utrzymania alternatywnych źródle energii (słońce, wiatr, woda), najlepszym dla Polski rozwiązaniem jest budowa elektrowni jądrowych.