Kontakty Ovi to zarazem aplikacja, dla wielu telefonów Nokia S40, S60v3 i S60v5, a także serwer XMPP w domenie ovi.com. Ideą aplikacji jest przede wszystkim integracje tradycyjnej listy kontaktów w telefonie z komunikatorem internetowym. Aplikację można pobrać wchodząc z przeglądarki internetowej w telefonie pod adres http://contacts.ovi.com/dist/app, po jej zainstalowaniu jedyna oznaka jej obecności będzie dodatkowa zakładka w „kontaktach”. Za jej pośrednictwem możemy zmienić ustawienia oraz podać dane do swojego konta Ovi, a także przejść do trybu on-line / off-line oraz zobaczyć listę kontaktów.

Dodawanie kontaktów jest typowe do serwerów pracujących na protokole XMPP, czyli wysyłając zaproszenie i oczekując na jego akceptację. Serwer Ovi jest otwarty na inne serwery i nie ma problemu z dodawaniem kontaktów z gTalk, Spik, AQQ, Tlen itp. W celu integracji kontaktu w telefonie z kontaktem Ovi, wystarczy wejść w edycję kontaktu w książce telefonicznej i dodać element Ovi. W tym momencie gdy kontakt będzie on-line będzie to sygnalizowane ikonką przy nim, a w opcjach będzie można wybrać opcję „Czat”. Okienko czatu jest zoptymalizowane do minimum, ale dzięki temu jest przejrzyste i łatwe w obsłudze, do dyspozycji mamy kilka emotikonek.

Konto Ovi możemy używać także na komputerze w dowolnym komunikatorze obsługującym XMPP  jak np. Pidgin. Konfiguracja programu ogranicza się do dodania konta XMPP, gdzie jako nazwę użytkownika podajemy login i hasła do konta Ovi oraz domenę ovi.com, dodatkowo w zakładce zaawansowane jako serwer wpisujemy chat.ovi.com, zmieniamy port na 5223 i zaznaczamy wymuszenie łączenia poprzez port 5223 i szyfrowanie SSL/TLS.

Zalet korzystania z XMPP jest wiele, ale zajadłych użytkowników GG i tak nic nie przekona 😛 Korzystanie z Kontaktów Ovi pozwala na utrzymanie jednej i tej samej listy kontaktów zarówno na komputerze jak i telefonie, a integracja listy kontaktów w telefonie z listą kontaktów komunikatora eliminuje potrzeba korzystania z dodatkowych mobilnych komunikatorów. Sam serwer XMPP od Ovi nie zaskakuje niczym szczególnym w gąszczu innych serwerów, ale może się pochwalić wysoką stabilności, dlatego warto się nim zainteresować.