Nokia już od kilku lat rozwija swój program do nawigacji, który początkowo nazywany był Smart2Go, później przemianowany na Nokia Maps, a obecnie został wcielony do rodziny Ovi jako Mapy Ovi. Ze względu na fakt, że pojawia się co raz więcej modeli telefonów marki Nokia, w których bez dodatkowych opłat można korzystać z nawigacji w pełnej jej funkcjonalności, opisze swoje spostrzeżenia.

Od czasu Smart2Go aplikacja mocno się rozwinęła zwiększając swoje możliwości oraz zwiększając szczegółowość map. Aktualnie największą zaletą tej aplikacji jest to, że dla co raz większej liczby urządzeń jest dostępna za darmo wraz z mapami z każdego zakątka świata. Szczegółowość map jest różna, dla każdego kraju, tak samo pod względem usług dodatkowych jak przewodniki, czy budynki 3D.

Obsługa programu jest prosta, ponieważ do nawigowania wystarczy wybrać sposób nawigowania (piesza, samochodowa), określić miejsce docelowe i gotowe. Sposób wyznaczania trasy ustawiamy w opcjach (ustawienia ogólne) lub też modyfikujemy je dla bieżąco wyznaczonej trasy. Planując trasę możemy wyznaczyć punkty pośrednie, tak aby trasa prowadziła np. drogami bocznymi. Główną zaletą w projektowaniu trasy jest strona Map Ovi, gdzie po wgraniu rozszerzenia do przeglądarki i zalogowaniu się na swoje konto Ovi możemy zaplanować trasę kilkoma kliknięciami. Tak przygotowaną trasę zapisujemy i program w telefonie (wymaga ustawienia synchronizacji) pobierze zaplanowaną wcześniej na komputerze trasę. Niestety mechanizm ten sprawdza się na krótszych trasach, ponieważ wtedy odwzorowanie trasy jest identyczne, przy dłuższych trasach, wyznaczona do tej wczytanej przez nawigacje może się różnić – rozwiązaniem jest robienie większej liczby punktów pośrednich (nawet w miejscach przez które aplikacja internetowa sama poprowadziła trasę).

Baza punktów POI jest spora, do tego jeśli zezwolimy nawigacji na pracę w trybie on-line będą na bieżąco aktualizowane tak samo jak mapa (gdy w telefonie nie zostanie odnaleziony fragment mapy lub będzie nieaktualny). Własne punkty POI możemy dodawać zarówno w telefonie jak i aplikacji internetowej.

Wyszukiwanie to dosyć problematyczne zadanie, ponieważ nie można określić w czym program ma szukać, dlatego wpisując w wyszukiwarkę „Sienkiewicza” otrzymamy w wyniku punkty POI skojarzone z wprowadzoną nazwą (np. szkołę imienia Sienkiewicza), po wprowadzeniu „Ulica Sienkiewicza” (niestety skrót „ul” nie jest rozpoznawany) otrzymamy lepszy wynik, chociaż nie do końca, gdyż właściwa nazwa ulicy to „Ulica Henryka Sienkiewicza”, dlatego dopiero po wprowadzeni pełnej nazwy uzyskamy właściwy efekt. Przysparza to sporo problemów zwłaszcza przy ulicach nazwanych od znanych osób jak np. „Ulica Franklina Delano Roosevelta”.

Nawigacja jest bardzo zbliżona do innych znanych programów nawigacyjnych, użytkownik jest prowadzony wskazówkami głosowymi lub dźwiękowymi, a także informowany o przekroczeniu dozwolonej szybkości. Standardowo w zasobach aplikacji jest dostępny żeński głos polski, ale osoby wymagające mogą stworzyć własny głos za pomocą aplikacji Own Voice for Ovi Maps, który za darmo można pobrać z Sklepu Ovi. Podczas nawigacji nie występują większe błędy, chociaż czasami zdarzają się wpadki typu dowiązanie do równoległej ulicy która jedziemy (niedokładność GPS), a także opóźnienia wywołane chwilową utratą danych GPS – program w tym momencie stara się przewidywać ruch, ale nie zawsze pokrywa się to z rzeczywistością i informacja o skręcie może się pojawić po przejechaniu skrzyżowania.

Poza nawigacją program oferuje wiele usług jak wydarzenia z okolicy, aktualna pogoda, przewodniki, rezerwacje pokoi hotelowych, opinie na temat restauracji, a także możliwość zgłaszania błędów w mapie. Niestety niektóre usługi nie działają w Polsce – Przewodnik Michelin, Lonely Planet.

Aplikacja jest darmowa w nowych modelach marki Nokia, co sprawia, że pomimo pewnych wad jest wstanie konkurować z znanymi markami w dziedzinie nawigacji samochodowej i pieszej. Mocną stroną są mapy, które są dostępne bezpłatnie (także, dla modeli wymagających subskrypcji do nawigacji), a aplikacja sama pobiera aktualizacje w przypadku znalezienia nowszego fragmentu mapy. Program sprawdzi się przede wszystkim u osób, które sporadycznie korzystają z nawigacji i nie opłaca im się zakup typowej nawigacji samochodowej. Lista modeli, w których program jest bezpłatny można znaleźć na tej stronie.