Muzodajnia – najtańsza legalna muzyka

MuzodajniaMuzodajnia to sklep internetowy, który swoje wirtualne pułki ma wypełnione muzyką. Jak samo hasło pod logo mówi, jest to chyba najtańszy sklep z muzyką, ale o tym później. Korzystając z serwisu Flaker można uczestniczyć w flaktestach, gdzie zgłaszamy chęć wypróbowania produktu, a w zamian należy podzielić się swoją opinią – na Flakerze lub swoim blogu. Mi udało się otrzymać pokaźne 1000 utworków do pobrania z serwisu Muzodajnia i w dalszej części wpisu przedstawię moje spostrzeżenia.

Muzodajnia na komputerze

Muzodajnia - na komputerzeStrona internetowa sklepu prezentuje się dobrze pod względem wizualnym, nawigacja po stronie mogłaby być lepsza, tak samo sposób dostępu do muzyki. Wyszukiwarka działa średnio, ponieważ fraza wielowyrazowa daje ogromną ilość wyników zawierających jeden z wpisanych wyrazów – przydałoby się sortowanie według trafności wyniku. Szukając danego artysty trafimy na stronę, gdzie przeczytamy podstawowe informacje na jego temat, zobaczymy jego albumy oraz inne powiązane z artystą płyty – brakuje moim zdaniem listy polecanych / najczęściej pobieranych utworów tego artysty. Odnośnie albumów to otrzymujemy informacje ile ich jest, cały album wyświetlany jest tylko najnowszy – brakuje możliwości zobaczenia pełnej listy albumów.
Gdy znajdziemy utwór, który nas interesuje mamy trzy możliwości:

 1. Odsłuchać fragment pokazowy, który szybko startuje, jest dobrej jakości i dosyć długi.
 2. Pobrać utwór na komputer
 3. Wysłać link do bezpośredniego pobrania utworu na telefon (SMS)

Muzodajnia na telefonie

Muzodajnia - na telefonieMobilna wersja serwisu jest zrobiona na bazie WAP’owej wersji portalu Plus’a i niestety dzieli wady wersji pełnej strony. Dodatkowo strona mobilna zmusza nas do sporego klikania, ponieważ szukając artysty najpierw trafimy na stronę wyników, tam dopiero wybieramy najtrafniejszy wynik. Wbrew pozorom nie dostajemy się do listy utworów, a na stronę artysty, gdzie mamy podstawowe informacje, trzy utwory z jego repertuaru (pierwsze trzy tytuły według alfabetu), płyty powiązane z artystą oraz zdjęcia, aby dotrzeć do wszystkich utworów szukanego artysty, należy kliknąć „więcej” pod tymi trzema utworami. W zasadzie gdy już dostaniemy się do listy utworów sprawa jest prosta – do wyboru dwie ikonki:

 1. Pobranie próbki utworu – tutaj niestety rozczarowanie, próbka ma około 400 – 500 kB, trwa 20 sekund, z czego na początku jest dżingiel muzodajni, a później 17 – 18 sekund od początku utworku, co w niektórych przypadkach nie wiele daje, gdy nie znamy tytułu szukanego utworu.
 2. Pobranie całego utworu.

Tak czy inaczej powinno to być inaczej zorganizowane, w końcu w sklepie z muzyka najważniejsze są produkty i to one powinny być na pierwszym planie.

Screencast z N82:
If you can see this, then you might need a Flash Player upgrade or you need to install Flash Player if it's missing. Get Flash Player from Adobe.

Pliki muzyczne

Muzodajnia - tagiPobierane pliki z muzodajni na telefon są w formacie mp3 (stereo, CBR 128kB/s, 44100Hz), czyli taki standard, co w zupełności wystarcza, jeśli muzyki słuchamy na telefonie, odtwarzaczu mp3 itp. ponieważ zazwyczaj na standardowych słuchawkach nie będzie różnicy. Natomiast gdy pobieramy muzykę na komputer to może się okazać, że jakość muzyki jest średnia, zresztą takie same parametry mają pliki muzyczne na Wrzuta.pl, gdzie możemy odsłuchiwać je prosto z serwera. W przypadku, gdy pobieramy pliki na komputer, warto wybrać inny dostępny format, chociaż tutaj nie ma zbyt dużego wyboru, sensowny jest tylko WMA 256 kB/s. Warto nadmienić, że pliki nie są ograniczone zabezpieczeniami!

Tagi w plikach są w zasadzie tylko te najważniejsze, czyli artysta, tytuł i rok wydania utworu, dla większości to wystarczy, ale moim zdaniem warto umieścić dodatkowo nazwę albumu oraz okładkę tego albumu – jest to maksymalnie kilkanaście kB więcej, ale obecnie większość odtwarzaczy posiada funkcje wyświetlania okładki, więc dlaczego nie? Aha jak jest to widoczne na screen’ie obok to jest problem z polskimi znakami diakrytycznymi, które są źle kodowane, przez co wyświetlają się krzaki.

Muzodajnia - konwertowanieZ moich testów wynika, że pliki bez problemu możemy prze konwertować na dowolny inny format, a będąc już przy tym temacie, to chyba warto nadmienić, że mp3 to już leciwy format, dlatego powinna być możliwość zadecydowania np. w ustawieniach strony o innym domyślnym formacie plików pobieranym na telefon jak np. aac (m4a), które zapewniają lepszą jakość dźwięku przy mniej więcej zachowaniu tego samego rozmiaru pliku. Zgodnie z informacją w FAQ to format pobieranego pliku jest dostosowany do telefonu, tylko dlaczego na N82 domyślnie daje mp3, a nie aac?

Koszty

Pomimo wad / braków jakie zauważyłem to Muzodajnia ma jeden plus, za sprawą, którego można przymknąć oko, na całą resztę – jest to cena. W zależności od tego jaki wariant abonamentowy wybierzemy to jeden utwór będzie nas kosztował od 10 – 32 gr, jest to chyba faktycznie najniższa cena w sieci, ponieważ np. Nokia Music Store oferuje pojedynczy utwór za 3,49zł! Jak napisałem Muzodajnia działa na zasadzie abonamentu, gdzie z góry płacimy za cały rok (od 96 do 288zł), a w zamian otrzymujemy każdego miesiąca od 25 do 250 utworów. Usługa jest dostępna, dla wszystkich bez względu na używaną sieć!

Moim zdaniem jest to aktualnie bezkonkurencyjna oferta sprzedaży legalnej muzyki w Polsce i warto się nią zainteresować, niestety są pewne nieudogodnienia z strony interfejsu sklepu, ale można się przyzwyczaić. Zasoby sklepu są spore, chociaż czasami nie wszystko uda nam się tam znaleźć, winę za to chyba ponosi ZAiKS, ponieważ jest to zacofana instytucja, którą czasami sprawia, że Polska „nie jest” w Europie – np. usługa VidZone w PlayStation 3. Wracając do tematu Muzodajni to jest, to dobre wypełnienie przestrzeni pomiędzy nielegalną muzyka a drogą muzyką dystrybuowaną na nośnikach fizycznych.

2 Comments

 1. Trochę optymalizacji, spore rozszerzenie biblioteki i będzie wszystko smigało 🙂

 2. Powiem tak, że w internecie jest taka nieformalna zasada 3 kliknięć. Jeśli ktoś nie dostaje się do pożądanej treści po 3 kliknięciach znaczy, że coś jest nie do końca przemyślane w nawigacji. To tak a’propo strony wap.

  Mój test: http://sites.google.com/site/testmuzodajnia/

  Więcej wypowiedzi na: http://www.facebook.com/topic.php?uid=190483748202&topic=11406

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2018 Krytycznym okiem

Theme by Anders NorénUp ↑