Robiąc zakupy w internecie, a w szczególności przeglądając produktu używane, bardzo łatwo natrafić na tytułowy fragment opisu. Problem w tym, że każdy na swój sposób rozumie pojęcie normalnych śladów użytkowania, a co gorsza na swój własny indywidualny sposób postrzega stan wizualny. Piszę tą notkę, tylko dlatego, że w ostatnich dniach miałem okazje szukać telefonu komórkowego na aukcji internetowej i też notka ma raczej charakter wyrzucenia moich przemyśleń.

Biorąc pod uwagę moje podejście do dbania o telefon komórkowy – stwierdzam, że 90% telefonów używanych wystawianych na aukcjach internetowych  to telefony w krytycznym stanie wizualnym. Oczywiście nikt o tym nie napisze, bo zawsze w opisie znajdziemy „nosi normalne ślady użytkowania”, „posiada drobne ślady powstałe w wyniku normalnego użytkowania” itp.

Dobra to teraz krótka analiza w odniesieniu do telefonu komórkowego – według mnie normalne użytkowanie telefonu to:

  • wykonywanie połączeń głosowych (lub też wideo – głosowych)
  • odczytywanie oraz pisanie wiadomości tekstowych oraz multimedialnych
  • korzystanie z multimediów, jak aparat cyfrowy, odtwarzacz muzyki, internet itp.

Oczywiście normalne też jest, że telefon nosimy, w kieszeni, plecaku lub co najgorsze w damskiej torebce, ale nie tłumaczy to licznych śladów upadków (rzucanie telefonem nie jest normalne) i ogromnych wytarć (noszenie papieru ściernego razem z telefonem nie jest normalne).

Niestety skuszony opisem, że telefon „nosi drobne ślady użytkowania”, zakupiłem telefon, fakt zdjęcia były kiepskiej jakości, dlatego nie pozwalały w ogóle stwierdzić jakie są te drobne ślady użytkowania i to była moja wina, ale gdy przyszła paczka, to ręce mi opadły! Telefon nosił znaczące ślady użytkowania, od dużych wytarć na klawiaturze, widocznych grubych zadrapań, poprzez duże place zmatowionego lakieru na obudowie, a na licznych ewidentnych śladach upadków skończywszy. Uratował mnie tylko błąd w opisie sprzedawcy, za sprawą którego sprzedawca zgodził się na odesłania telefonu (na mój koszt)…