Porównanie pakietów internetowych

InternetW zasadzie chyba każdy wie, że Internet z komórki jest czymś normalnym i nie jest to jakieś abstrakcyjne zjawisko, gdy ktoś sprawdza pocztę elektroniczną, korzysta z komunikatora, czy też dogląda konta na naszej-klasie z poziomu telefonu komórkowego. Ten wpis chciałbym poświęcić na przegląd pakietów internetowych oferowanych przez krajowych operatorów w systemie pre-paid.

Na początek tabelka, uwzględniająca aktualne promocje itp.:

Usługa: Simplus Twój Profil i 36i6
Play Fresh Nowa Heyah Gadu AIR mBank mobile Orange POP
Transfer: 25 – 500 MB 500 – 2048 MB 5 – 60 MB 100 MB 5 – 20 MB
Cena: 5 – 35 zł 15 – 40 zł 1 – 10 zł 5 zł 5 – 10 zł
Cena z 1MB: 20 – 7 gr 3 – 2 gr 20 – 17 gr 5 gr 5 – 2 zł
Dokładność naliczania: 100 kB 100 kB 100 kB 1 kB 1 kB 50 kB
Cena poza pakietem: 20 gr / 100 kB 12 gr / 100 kB 2 gr / 100 kB 2 gr / 100 kB 10 gr / 100 kB 50 gr / 100 kB
Gratis: 20 – 500 MB 20 MB

Mam nadzieje, że nie popełniłem nigdzie błędu, jeśli tak się stało proszę o ewentualne uwagi w komentarzach.

Play Fresh

Zacznijmy od moim zdaniem najlepszej oferty pod względem ceny. Zaledwie 3 gr za 1MB to naprawdę mało, niestety oferta ta ma pewne wady. Pierwsza wada to najmniejszy pakiet, który kosztuje 15zł, a w zamian otrzymujemy 500MB transferu, co przez 30 dni może być trudne do wykorzystania za pomocą samego telefonu komórkowego – chociaż zawsze można wgrać jakiś klient p2p, albo pobierać podcasty 🙂 Druga wada, która w moich oczach od razu skreśliła tą ofertę to fakt, że z pakietów można korzystać wyłączenie w zasięgu macierzystych nadajników Play, czyli w większych miastach. Inaczej mówiąc użytkownicy Play, którzy łączący się poprzez nadajniki Plus’a nie mogą wykorzystać pakietu.

mBank mobile

Drugie miejsce w mojej ocenie zajmuje oferta mBank’u, a to za sprawą stosunkowo taniego pakietu oferującego 1MB w cenie 5 gr oraz w każdym miesiącu 20MB gratis. Jeśli ktoś zmieści się w tych 120MB, to w rzeczywistości 1MB będzie go kosztował 4gr. Ważny uwagi jest również sposób rozliczania pakietu z dokładnością do 1 kB.

Simplus Twój Profil i 36i6

Dawniej najtańszy operator i jeden z pierwszych, który udostępnił pakiety internetowe, aktualnie znajduje się w moich oczach na trzeciej pozycji. Wpływ na to ma zarówno cena, która dopiero przy największym, a za razem najdroższym pakiecie zbliża się do poprzednika, a druga sprawa to rozliczanie, co do 100 kB.

Gadu AIR

Telefonia powiązana z internetem, ale pod względem cen dostępu do internetu nie wypada jakoś rewelacyjnie. Na plus jest naliczanie z dokładnością, co do 1kB, oraz gratisowe pakiety, ale otrzymanie sensownego pakietu wiąże się z co miesięcznym dosyć drogim doładowaniem, więc opłacalne dla wydających sporo na rozmowy itp.

Nowy Heyah

Stawka 2gr za 100kB, czyli około 20 gr za 1MB, bez jakichkolwiek gratisów jest mało atrakcyjna zważywszy na naliczanie z dokładnością do 100kB. Dodatkowo domyślnie system odlicza 3000kB, ale niewykorzystane dane zwraca w ciągu 24 godzin (oczywiście zaokrąglając do pełnych 100 kB).

Orange POP

Myślę, że ceny mówią same za siebie i nie wymagają komentarza, a tym którzy nie zauważyli to jedyna oferta, gdzie cena za 1MB przekracza 1zł!

Przyjrzyjmy się jeszcze usługą typowo skierowanymi na internet w systemie pre-paid:

Usługa: iPlus simdata Play Internet na kartę Heyah Internet blueconnect starter Orange Free na kartę
Stawka: 3 gr / 100 kB 3 gr / 100 kB 2 gr / 100 kB 3 gr / 100 kB 3 gr / 100 kB
Bonusy: przy doładowaniu:

30 – 49 zł 1,91 GB

50 – 300 zł 3,84 GB

Pierwsza rzecz jaką idzie zauważyć to duże podobieństwo cenowe, dlatego decydujące w wyborze danej usługi może być zasięg oraz rodzaj połączenia (GPRS / EDGE / UMTS) jakie oferuje dany operator w naszej okolicy. Biorąc pod uwagę stawkę podstawową, to najbardziej opłacalny jest Heyah Internet, jednakże osoby, które przemieszczają się w zasięgu macierzystych masztów Play powinny zainteresować się bez konkurencyjną ofertą Play internet na kartę, który za sprawą sporych bonusów przy doładowaniu staje się najtańszą ofertą i jako jedyny przebija wszystkie pakiety internetowe dostępne w ramach normalnych kart pre-paid. Z drugiej strony nasuwa się pytanie, dlaczego system pakietów internetowych wypada taniej niż stawki na karcie specjalnie stworzonej do mobilnego internetu?!

Patrząc ogólnie na sytuacje to jest lepiej, ponieważ przez kilka lat internet „w kieszeni” stał się dostępny w stosunkowo rozsądnych kwotach, jednakże operatorzy chyba zapominają, że technologia GSM/3G to nie tylko internet, ale także połączenie głosowe, wiadomości SMS itp. Ostatnio pojawiają się problemy w tym, od czego wszystko się zaczęło, czyli rozmowach telefonicznych – opóźnienia w dostarczaniu SMS’ów, brak dzwięku nawiązywania połączenia, czasowo niedostępne usługi krótkim kodem występują co raz częściej.

2 Comments

  1. Ja korzystam z Orange free na kartę i uważam że to nie jest zła oferta. za 50 złotych doładowania dostaje 3 miesiące aktywności konta i 7 GB internetu z zasięgiem wszędzie.
    7GB to na tyle dużo że nie jestem w stanie tego zużyć telefonem nawet w 1/3.
    I jakby policzyć 50zł/7000MB = 0,7grosza za 1MB i dodatkowo masz do wygadania 50 zł po 0,29 za minutę.
    Mimo wszystko, wolał bym tańsze połączenia głosowe i mniejszy (np1 GB) pakiet internetowy.

  2. Kolega się myli, za 50 zł mamy 50 do wydzwonienia, ale pakiet 2 GB a nie 7 GB,
    7 GB dostajesz jak zasilisz za 100 zł i wykożystasz całe doładowaia=e to masz wtedy te 7 GB z czego 6 GB to bonus.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2018 Krytycznym okiem

Theme by Anders NorénUp ↑