Duży minus dla Simplus’a!!!

Nowe pakiety internetowe

Nowe pakiety internetowe

Moja przygoda z simplusem to praktycznie cały czas jaki posiadam telefon komórkowy, aktualny numer posiadam od prawie 6 lat, a także pierwszy telefon komórkowy w naszym domu był z numerem Plus GSM, przez co z siecią Plus jestem od ponad 10 lat! Cały czas jestem zadowolony z usług sieci, przede wszystkim z bardzo dobrego zasięgu, kompetentnego BOK’u i cen. Starając się wykorzystać jak najbardziej możliwości telefonu oraz dostępnych nowych technologii – testowałem PIM, wideo rozmowy oraz korzystam z mobilnego internetu (od 2 lat). Do dnia 26 maja 2009r. ten ostatni z wykorzystywanych elementów, był idealny w simplus’ie, ponieważ za 5zł miałem 20MB lub za 10zł – 50MB, a wszystko to rozliczane z dokładnością do 1 bajta!!! Teraz niestety sieć ma ogromny MINUS w moim mniemaniu…

Jakiś czas temu została wprowadzona nowa taryfa w simplus’ie: „Twój profil”, która dla mnie względem taryfy, z której obecnie korzystam („Nowy Simplus”) jest mało opłacalna, ponieważ:

 1. Rozmowy do plusa są droższe niż w poprzedniej taryfie (Maxi Minuty 200 minut za 10zł, co daje 5gr za minutę), w nowej taryfie pakiet 200 minut kosztuje 14zł (7gr za minutę), a poza tym nie można z niego korzystać, gdy mamy ustawiony jeden z profili.
 2. Pakiet 600 SMS za 6zł (w obecnej taryfie za 5zł mam 500 SMS i tak ich nie wykorzystuje w całości, więc w nowej taryfie więcej mi ich przepadnie).
 3. Rozliczanie pakietów internetowych, co 100KB.
 4. Prosty bilans aktualnie miesięcznie wydaje 20zł na pakiety (10zł na maxi minuty, 5zł na sms i 5zł na internet), po zmianie taryfy będę zmuszony wydać 25 – 30zł (14zł rozmowy, 6zł na sms i 5 – 10zł na internet).

W zamian za to udostępnia nowe pakiety internetowe w „Twoim profilu”, zgodnie z którymi za:

 • 5zł otrzymamy 25MB (20gr za 1MB).
 • 10zł otrzymamy 100MB (10gr za 1MB).
 • 20zł otrzymamy 250MB (8gr za 1MB).
 • 35zł otrzymamy 500MB (7gr za 1MB).

Pierwsze dwa są dostępne także w taryfie „Nowy simplus”. W tym wszystkim jest jednak i to bardzo znaczący haczyk, który znajdziemy w regulaminie:

15. Limit danych dostępny w ramach aktywowanego pakietu obejmuje łącznie zarówno dane odbierane, jak i wysyłane przez Użytkownika. Transmisja danych w ramach pakietu rozliczana jest w czasie rzeczywistym, rozdzielnie dla danych wysyłanych i odbieranych z dokładnością do 100 kB; w przypadku połączeń z APN: www.plusgsm.pl, Internet oraz <nazwa>.pl oraz do 10 kB w przypadku połączeń z APN: wap.

W poprzednich pakietach dla taryfy „nowy simplus” internet był rozliczany z dokładnością do 1 bajta, tutaj jest to 100KB i zgodnie z wytłuszczonym fragmentem jest to osobne naliczanie danych odebranych oraz wysłanych inaczej mówiąc każde połączenie z internetem kosztuje nas przynajmniej 200KB transferu. Większość protokołów wykorzystywanych w sieciach (w tym internecie) działa na „zapytanie” od klienta, czyli od np. naszego telefonu, dlatego przykładowo wysyłając e-mail z telefonu o wadze 120KB z pakietu zostanie odjęte 100KB za odebrane dane (odbieranie komunikatów serwera poczty) oraz 200KB za wysłane dane – łącznie 300KB, a w rzeczywistości korzystamy z mniej niż połowy, bo około 130KB. Wniosek z tego jest taki, że pomimo większych pakietów ubywać będą one mniej więcej dwa razy szybciej, jeśli łącze wykorzystujemy do drobnych połączeń jak poczta, a-GPS, czy komunikator internetowy.

Z mojego punktu widzenia jest to chore i nie opłacalne! Proste przykłady:

 • telefon jest wyposażony w wspomagany GPS (A-GPS), dlatego przy uruchomieniu nawigacji telefon łączy się z serwerem wspomagającym wysyłając i pobierając kilka KB, łącznie nie więcej niż 20KB, a z pakietu zniknie całe 200KB.
 • aparat w telefonie ma funkcję geotagowania, czyli przy każdym uruchomieniu aparatu zostanie uruchomiony GPS, a co za tym idzie dojdzie do sytuacji powyżej opisanej – owszem można wyłączyć wspomaganie, ale w znaczący sposób wydłuża to czas łapania fix’a przez GPS.
 • poczta e-mail, z której korzystam wymaga śladowych ilości pobranych i wysłanych danych – negocjacja połączenia z serwerem i pobrania nagłówków wiadomości – ustawienie sprawdzania poczty, co np. 30 minut będzie zabójstwem dla pakietu.
 • komunikator internetowy – podobnie jak powyżej stosunkowo znikomy transfer.

Rozwiązaniem sytuacji jest ustawienie telefonów, aby łączył się pakietowo zawsze, kiedy jest takie połączenie dostępne – mówiąc jaśniej telefon wtedy jest cały czas w internecie, więc działamy w jednej sesji połączenia i na zaokrągleniu do pełnych 100KB tracimy tylko np. raz dziennie. Jest tutaj jednak małe ale – znacznie szybsze zużycie baterii.

W moim przypadku jest tak jakby zrobienie dużego kroku wstecz, bo ograniczy mi to dosyć konkretnie wykorzystanie mojego telefonu, a raczej moich obecnych przyzwyczajeń i dodatkowo zmusza na wydawanie większych kwot. Co to za zmiany na lepsze, skoro w ogólnym rozrachunku będę i tak płacił więcej?!

Cały powyższy tekst to moja indywidualna opinia, dla mnie nowe pakiet internetowe są słabym kompromisem względem poprzedniej oferty, każdy jednak powinien ją przeanalizować pod własnym kątem 🙂 Ja zaczynam się zastanawiać nad ofertą Play’a, ale tam z internetem jeszcze jest kiepsko…

10 Comments

 1. Jeśli nawet, to i tak u nas jest najlepiej niż w pozostalych sieciach. Przykladem (flagowym dodałbym) jest tu Orange – 20mb za 10zł. Natomiast jestem ciekaw co do tego zapisu w regulaminie, bo przyznam szczerze nie czytalem wczesniej i tez nie zwracalem na takie perełki.

 2. Co do Internetu to nie zgadzam się ze „ubywać będą one mniej więcej dwa razy szybciej” Od kilku miesięcy używam neta w telefonie BAAAARDZO często, mapy Targeo, maile, navigacja , dużo w MiniOperze, dochodził do tego Internet przez laptopa ( w podróży pociągiem -ale to rzadko). Za 5 złoty (20MB) po 30 dniach zostawało mi około 10-nawet 15 MB !!!! TERAZ! po 11 dniach sprawdziłem stan pakietu a tu!!! z 25 MB zostało 2,4 MB, mało sie nie przewróciłem. Jeżdżę np. rowerem korzystając z właśnie z targeo i w obecnej sytuacji to rozwiązanie odpada :(. Również zastanawiam się nad ZMIANĄ OPERATORA ponieważ używam kilka programów z niezbędnym dostępnym internetem, a przy plusie będę płacił z 80 zł miesięcznie. Szkoda

 3. przestawcie sobie ustawienia w telefonie z internetu na wap. wap rozlicza co 10kb a nie co 100 ja aktualnie pisze wlasnie z telefonu i przez caly dzien nie moglem wykorzystać ostatnich 500kb które zostały z pakietu. wczesniej połowe pakietu 25mb zużyłem w 2 dni i przełączyłem na wap. obecnie duzo korzystam z internetu (gg, operamini itp) i nie zauważyłem wielkiej różnicy między wap a internet oprocz tego mniejszego rozliczania. polecam.

 4. @grzesiek nie wiem, czy czytałeś regulamin, ale punkt 17 mówi coś takiego:

  17. Pakiety dotyczą połączeń z APN: http://www.plusgsm.pl, Internet oraz .pl i naliczane są za każde rozpoczęte 100 kB. Pakiety mogą zostać wykorzystane również na połączenia z APN: wap, przy czym 1 MB połączeń z APN: wap pomniejsza wielkość pakietu o 10 MB na połączenia z APN:www.plusgsm.pl, Internet oraz .pl.

  Jak dla mnie jest to totalnie nieopłacalne 😛

 5. „telefon jest wyposażony w wspomagany GPS (A-GPS), dlatego przy uruchomieniu nawigacji telefon łączy się z serwerem wspomagającym wysyłając i pobierając kilka KB, łącznie nie więcej niż 20KB, a z pakietu zniknie całe 200KB.”

  mylisz się – z pakietu zniknie nie 200 KB tylko 100 KB (bo za każde rozpoczęte…)

 6. Większość protokołów działa na zasadzie zapytania, dlatego telefon wysyła i odbiera dane, tym sposobem z pakietu zniknie 200kB (100kB za rozpoczęte pobrane dane i 100kB za rozpoczęte wysyłane dane).

 7. tak zgadza się sprawdziłem regulamin – zwracam honor – Plus nalicza sesje osobno więc 200 KB na dzień dobry znika – złodzieje…

 8. @bobiko
  ale Orange nalicza co 50KB i to w dwie strony a nie jak Plus 100 KB osobno wysyłanie i 100KB odbiór

 9. @grzesiek
  ja korzystam z nawigacji w E52 „NaviExpert” i po WAPie niestety nie łączy się z serwerem…

 10. @K
  tylko ceny w Orange przerażają 🙂

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2018 Krytycznym okiem

Theme by Anders NorénUp ↑