Ovi

OviAnalizując różnego rodzaju wyniki badań wywnioskować można, że praktycznie większość użytkowników zaawansowanych telefonów komórkowych wykorzystuje zaledwie 20% ich możliwości. Wynika to z tego, że albo nie mają pojęcia o istnieniu danych funkcji, albo nie wiedzą jak z nich korzystać. Często tak bywa, że sporo funkcji telefonu nie jest nam potrzebnych na co dzień, ale warto się zaznajomić co nasz kieszonkowy komputer potrafi. W tym wpisie chciałbym wspomnieć o prężnie rozwijającej się usłudze firmy Nokia, a konkretnie Ovi.

Synchronizacja Ovi

Synchronizacja Ovi

Usługa Ovi to ciągle rozwijające się platforma, która już w tym momencie jest bardzo zaawansowana, ponieważ za jej pomocą możemy personalizować swoje kontakty, notatki, wpisy kalendarza, udostępniać zdjęcia oraz korzystać z poczty e-mail, ale idąc po kolei, na samym początku trzeba się zarejestrować na stronie www.ovi.com. Proces rejestracyjny jest podobny jak w większości serwisów internetowych, dlatego nie ma sensu się tutaj rozpisywać. Po zalogowaniu się na nasze konto jedną z ważniejszych rzeczy jest dodanie naszego telefonu do listy urządzeń. Podczas dodawania telefonu podajemy numer telefonu, na który zostanie wysłana konfiguracja synchronizacji telefonu z serwisem oraz odwrotnie (synchronizacja jest dwukierunkowa). Jak tylko otrzymamy konfiguracje synchronizacji należy ją wykonać (pozwoli to uzupełnić zasoby Ovi, na których łatwiej będzie nam poznawać możliwości serwisu).

Kontakty – pierwsza z dostępnych sekcji, pozwala nam za pośrednictwem przeglądarki i intuicyjnych formularzy zarządzać naszymi kontaktami. W prosty sposób możemy edytować dane już istniejących kontaktów, czy też dodać nowy, a korzystając z rozbudowanego formularza można do kontaktu dodać zdjęcie oraz uzupełnić dodatkowe dane teleadresowe.

Kalendarz – zasada podobna jak przy kontaktach, tutaj możemy uzupełniać informacje o spotkaniach, datach urodzin, imienin itp, co ciekawe znajdziemy nawet więcej możliwości niż w standardowo w telefonie (w każdym bądź razie bez głębszego szukania), jak np. ustawienia cykliczności powtarzania danego wydarzenia lub czasu poprzedzającego w którym mamy zostać powiadomieni o zbliżającym się wydarzeniu.

Do zrobienia – w telefonie jest to pewien dział kalendarza, w Ovi jednak jest to osobna sekcja. W tym miejscu możemy dodawać swobodnie listę zadań jakie mamy do zrobienia, oraz ustawić czas poprzedzający przypominający o czynności jaką mamy wykonać, przydatna funkcja dla osób zabieganych lub też zapominalskich 🙂

Notatki – nazwa raczej jest wystarczająco wymowna, w tym dziale możemy edytować oraz dodawać różnego rodzaju notatki (hm ściągi?!)…

Na tych powyższych czterech działach kończy się zabawa powiązana z zarządzaniem danymi telefonu. Po dokonaniu zmian na stronie należy w telefonie wykonać synchronizacje, aby dane były spójne, tak samo w przypadku zmian danych w telefonie należy wykonać synchronizacje.

Ovi Share to usługa bardzo podobna do tych oferowanych przez Google Picasa, czy też Yahoo Flickr. Mówiąc prostym językiem jest to nasz internetowy album zdjęć. Zdjęcia możemy umieszczać w dowolnych kanałach, do których możemy ustalać stopnie dostępności (publiczny, prywatny itp.). Usługa Share dodatkowo pozwala utrzymywać z innymi użytkownikami kontakt, co daje nam możliwość obserwacji ich nowo dodanych zdjęcia. Z poziomu telefonu można korzystać z usługi (przeglądać i wrzucać zdjęcia) za pomocą Nokia Share Online, w przypadku komputerów do zabawy z Ovi Share może być pomocny Nokia Ovi Suite.

Ostatnią funkcją, a za razem najnowszą, jaką wprowadzono na Ovi to możliwość aktywacji darmowej skrzynki e-mail w domenie @ovi.com. Korzystanie z skrzynki jest darmowe, ale niestety dostęp do niej jest wyłącznie z poziomu strony internetowej. Możliwe, że w najbliższym czasie powstanie jakaś aplikacja do zarządzania tą skrzynką z poziomu telefonu – aktualnie jest dostępna aplikacja tylko, dla telefonów S40.

1 Comment

  1. Pisałem u siebie o synchronizacji między nokią a Kalendarzem Google’a i zarzekałem, że będę z tego korzystał. I na tym sie skończyło, bo jak na razie wyraźnej potrzeby z użycia takich narzędzi nie odczuwam.

    Za to synchronizacja kontaktów i notatek jest przydatna 🙂 bo gdzieś zawsze będzie backup online, a wiadomo, że niektóre kontakty są bezcenne. Ciekawe, czy byłby mozliwy backup sms’ów? :-> (tak, idealna usluga dla Ciebie:P)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2018 Krytycznym okiem

Theme by Anders NorénUp ↑