QR Code – gdybanie o przyszłości…

QR Code TekstKażdy produkt na sklepowej półce jest wyposażony w kod kreskowy, w którym zakodowany jest numer identyfikujący producenta oraz produkt. Zaletą takiego rozwiązania jest ułatwienie, a za razem przyspieszenie odczytu numeru produktu za pomocą czytników komputerowych. O ile znane paski kodów kreskowych obecne na różnego rodzaju produktach pozwalają zakodować jedynie kilkanaście znaków alfanumerycznych, o tyle w nowych rozwiązaniach jak QR Code możemy kodować różnego rodzaju dane, o długości kilkudziesięciu znaków, a w tym także znaki diakrytyczne. Możliwości QR Code można wykorzystać do szerszych celów niż kodowanie numerów identyfikacyjnych, a w połączeniu z dostępem do internetu daje całkiem ciekawą mieszankę.

Pisząc o usłudze mPay, mogłem podać już funkcjonujące zastosowania tej usługi, jednakże w przypadku QR Code wszystko, co poniżej opisuję to jedynie moje propozycje jak można by je wykorzystać, ponieważ czytniki dostępne, dla przeciętnego użytkownika są jak na razie wyłącznie, dla „zabawy” i nie robią nic innego poza zdekodowaniem, ukrytej treści.

Skaner kodów N82 #1

Skaner kodów N82 #1

Skaner kodów N82 #2

Skaner kodów N82 #2

W moim przypadku czytnikiem, jakim mogę się pobawić to prosta aplikacja dostarczona wraz z telefonem Nokia N82 (jest ona dostępna także w innych modelach Nokii), pod bardzo wyrazistą nazwą – „Czytnik kodów kreskowych”. Aplikacja ma w sumie dwie główne funkcje: odczyt kodów oraz możliwość zapisywania odczytanych danych. Dodatkowo podobnie jak przy czytaniu SMS, czy też notatki, zdekodowana treść jest przeszukiwana pod względem adresów internetowych, e-mail oraz numerów telefonów, niestety poza tym nic więcej ta aplikacja nie robi.

Narzędzi do tworzenia kodów QR w internecie jest sporo, moim ulubionym jest narzędzie udostępnienia przez Nokie (Mobile Codes), ponieważ jak na razie najlepiej radzi sobie z kodowaniem polskich krzaczków (Ł to Ł, a nie jakieś £), a dodatkowo ma już gotowy generator vCard, ale o tym później.

QR Code Link

QR Code Link

Pierwszy z moich pomysłów wraz z mobilnym dostępem do internetu może być przydatny. Zakładając, że programy w urządzeniach mobilnych odczytujące kody QR będą stopniowo udoskonalane, to czas odczytu kodu powinien trwać kilka sekund. Będąc w większych miastach, gdzie jest rozbudowana infrastruktura transportu miejskiego, można mieć problem z połapaniem się w sieci przystanków oraz nazwach ulic, zwłaszcza gdy goni nas czas. Można by na przystankach umieszczać QR Code z linkiem do rozkładu jazdy np. autobusów z tego przystanku, które pojadą w przeciągu najbliższych kilkunastu minut.

Będąc przy linkach do serwisów internetowych, kody QR można umieszczać na produktach np. w sklepach z książkami zakodowany adres mógłby prowadzić do strony z recenzją książki lub bardziej szczegółowym opisem, biografią autora, czy też książkami o podobnej tematyce.

QR Code vCard

QR Code vCard

Jak już wcześniej wspominałem w kodach QR można zakodować elektroniczną wizytówkę vCard (może zawierać imię, nazwisko, tytuł, numer telefonu, adres e-mail, adres www itp.), co nam to daje? Załóżmy, że otrzymujemy od kogoś tradycyjną wizytówkę – możemy ją zachować, albo ręczne przepisać do kontaktów w telefonie. Jednak gdyby taka papierowa wizytówka na odwrocie zawierała nadrukowany QR Code z zakodowaną vCard, proces przepisania danych do telefonu ograniczyłby się wyłącznie do zeskanowanie kodu i zapisania wizytówki w telefonie. Niestety aktualnie czytnik, jakim dysponuje odczytuje zakodowana vCard, jako tekst (źródło vCard) i daje się z niego odczytać dane, ale niestety nie ma możliwości zapisu od razu całej wizytówki.

Pomysłów można wymieniać wiele, ale jedno jest pewne, że w tych prostych obrazkach jest ukryty potencjał, który z pewnością ułatwi szybkie wprowadzanie danych do urządzeń mobilnych. Nokia udostępnia, dla niektórych telefonów z serii E aplikację OCR, która z zdjęć odczytuje tekst, ale moim zdaniem rozwój aplikacji czytających kody kreskowe będzie szybszy jak i samo skanowanie takich kodów.

6 Comments

  1. Pisałem już o tym, w http://blog.bobiko.pl/2009/02/01/qr-code-semacode/ , co prawda bardziej jako wzmianka aniżeli konkretne przykłady jak w Twoim przypadku.

  2. A jak stworzyć taką wizytówkę?? Generatory kodów jakie na razie znalazłem na razie nie proponują wygenerowania wizytówki.

  3. W treści wpisu podałem link do http://mobilecodes.nokia.com/ gdzie można bez problemu wygenerować vCard.

  4. jeśli mogę się wtrącić
    http://qrcode.kaywa.com/
    fajny programik do generowania kodu QR pozdrawiam

  5. A gdyby tak stworzyć aplikacje do kompresji znaków QR code w której można by zmieścić odpowiednią ilość danych, która by potrafiła wypakować niewielki program który z kolei on potrafił by skompilować obszerną aplikacje :D, dalszy rozwój takiej technologii mógł by spowodować iż obecne karty pamięci oraz pendrive’y stały by się bezużyteczne, wystarczyła by jedynie kartka papieru drukarka oraz aparat w komputerze odbierającej dane 😀 Oczywiście to są tylko moje spekulacje 😀 ale zawsze można pomarzyć:))

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2018 Krytycznym okiem

Theme by Anders NorénUp ↑