Simplus Twój Profil i Play Fresh

play-and-simplusW ubiegłym tygodniu na portalach internetowych można było przeczytać, że Play planuje wprowadzić nową rewolucyjną taryfę, dla klientów pre-paid. Zgodnie z przedstawionymi danymi oferta zapowiadała się bardzo atrakcyjnie w porównaniu z konkurencją. Niedługo po tych informacjach ukazała się notka, że Simplus jako pierwszy odpowie na ofertę Play. W poniedziałek 16 marca oferta Play weszła w życie (już w weekend poprzedzający w telewizji pojawiły się reklamy Play Fresh), a równocześnie pojawiła się nowa taryfa Simplus’a – Twój Profil.

W ogólnym rozrachunku obie oferty prezentują się całkiem ciekawie. Stawka do wszystkich sieci w obu ofertach wynosi 29gr za minutę (jednosekundowe naliczanie, w simplusie cena nie dotyczy rozmów do Play, które bez względu na profil kosztują 72gr za minutę), cena SMS’a do wszystkich sieci w Play to 9gr, a dodatkowo przy każdym zasileniu otrzymujemy pakiety darmowych SMS’ów do wszystkich sieci (5zł – 500, 10zł – 1000, …, 50zł – 5000). Natomiast z tych dziwnych zapisków na stronie simplusa wynika, że cena SMS’a do wszystkich sieci wynosi 18gr, z tym że do Plus’a można wykupić pakiet 600 SMS’ów za 6zł (1gr za SMS’a) – mało konkurencyjne posunięcie, a biorąc pod uwage bonusowe pakiety SMS w Play za zasilenia to on pozostaje zdecydowanym „guru” w kategorii SMS. Cena MMS’a do wszystkich sieci to odpowiednio w Play 19gr, Simplus (zgodnie z pełnym cennikiem) 40gr – praktyczny brak konkurencji po stronie Simplus’a! Korzystając z Internetu zapłacimy w Play 12gr za 100KB, a w Simplus’ie 20gr – no Play wychodzi taniej!

O internecie w telefonie napiszę trochę więcej. Play poza standardową stawką oferuje pakiet 5MB za 5zł, co korzystając z prostej matematyki, daj około 10gr za 100KB, tak więc mało opłacalny jest ten pakiet względem normalnej stawki. W simplusie sytuacja wygląda lepiej, bo za 5zł dostajemy 5 razy więcej niż w Play, bo 25MB, a za 10zł dostaniemy aż 60MB, co daje odpowiednio 2gr i 1,6gr za 100KB. Plus pod względem internetu bije o głowę konkurenta, jednak jest małe ale. Jeśli ktoś używa simplusa w taryfie np. „nowy simplus” to tam pakiet jest rozliczany z dokładnością do jednego bajta, tutaj niestety niby mamy więcej transferu (25 zamiast 20 i 60 zamiast 50) to dane są rozliczane z każdym rozpoczętym 100KB – jak dla mnie nie trafiony pomysł.

Z dodatkowych rzeczy jakie oferuje Play to za każde odebrane dwie minuty połączenia z innej sieci otrzymujemy jedna minutę darmowego połączenia do wszystkich siec (aktywacja usługi to jednorazowo 3zł), oraz bez względu na kwotę zasilenia ważność naszej karty zostanie przedłużona o cały rok! W simplus’ie jest coś takiego jak darmowy numer, którego ustawienie kosztuje 10zł i w zależności od kwoty doładowania otrzymamy darmowe dni na rozmowy i SMS’y – prawdę mówiąc nic nowego.

Wyróżnikiem Simplus’a jest możliwość zmiany Profilu. Play czegoś takiego nie udostępnia – ma jasno określone stawki do wszystkich, zresztą mając Play i tak większość naszych kontaktów będzie z innych sieci. Wracając do simplus’a, po ustawieniu profilu „do plusa”, za minutę połączenia w sieci plus zapłacimy 19gr, a do pozostałych sieci 59gr, no poza Play, gdzie trzeba wydać za minutę 72gr. W praktyce niby fajnie, ale jeśli ktoś chce korzystać z tej taryfy jako kontaktu z „plusowiczami” to lepiej niech zostanie przy taryfie „Nowy simplus”, ponieważ tam już za piątą aktywacją pakietu Maxi Minuty otrzymamy za 10zł aż 200 minut do sieci plus, co daje 5gr za minute. A jeśli komuś nie wystarczy taki pakiet, to może zakupić pakiet Mini Minuty, gdzie stawka za minute do plus’a kosztuje 20gr. Dodatkowo po 6 miesiącach lojalności MMS będzie nas kosztował 35gr, SMS do wszystkich sieci 15gr, a minuta połączenia 60gr. No i oczywiście pakiety internetowe sprawiedliwie naliczane, co do bajta. Moim zdaniem Profil „do plusa” jest beznadziejny w porównaniu z starszą taryfą, gdzie pod każdym względem jest ona lepsza!

Podsumowując obie oferty są podobne, jednakże plus swoją ofertę przygotował z odrobiną nieścisłości i słabej konkurencyjności względem swojej poprzedniej oferty. Play ma jeden zasadniczy atut – bardzo konkurencyjne stawki pod prawie każdym względem (no niestety internet jest drogi) do wszystkich sieci, co dla tego operatora jest kluczowe, bo jak już wcześniej wspomniałem większość kontaktów „playowicza” to kontakty z innych sieci. Dla osób, które głownie kontaktują się z osobami z sieci plus, polecam pozostanie przy poprzedniej taryfie „nowy simplus”. Niestety w moim przypadku zarówno z strony Simplus’a oraz Play brakuje konkretnych argumentów, aby jednoznacznie podjąć decyzję, którą siec wybrać, na pewno połączenie obu tych ofert w jedną byłoby idealnym zestawieniem.

W moim bełkocie nie wspomniałem o heyah – poprostu nie lubie Ery, PTC itd., Orange nie ma nic ciekawego, Era podbnie jak Orange. Ponad to z simplus’a korzystam, a Play wydaje mi się innowacyjny.

[ad#AdsenseLinki]

4 Comments

 1. Piszesz:
  .. w profilu “do plusa”, za minutę połączenia w sieci plus zapłacimy 19gr, a do pozostałych sieci 68gr…
  To nieprawda, ponieważ:
  opłata za minutę połączenia głosowego do pozostałych krajowych sieci komórkowych4 (z wyłączeniem sieci P4 Sp. z o.o.) oraz sieci stacjonarnych wynosi: 0,59 zł (z VAT)
  Pozdrawiam.

 2. Mój błąd, już poprawiłem… Jednakże prawdopodbnie wyniknął z bardzo kiepskiej czytelności poprzedniej wersji cennika. Fakt też jest taki, że to nic nie zmienia w stosunku do poprzedniej taryfy, która pod względem cen „do plusa” jest bardziej konkurencyjna.

 3. Simplusowicz

  23/04/2009 at 00:28:50

  Pakiet internetowy w taryfie rewolucyjnej simplusa to porazka, ze wzgledu na naliczanie po 100kB. W praktyce – sprawdzenie maila – czyli wyslanie doslownie paru kilobajtow, „zżera” nam z konta 200kB! Tak! Placimy odzdzielnie za transfer w obie strony z „dokladnoscia” do 100kB. Sprawdzalem – NIE POLECAM! Chcetnie wrocilbym do TEAM7 (tam nalicza z dokladnoscia do 1kB), ale se ne da. Coz, po prawie 10 latach w simplusie nadszedl chyba czas na zmiane operatora…

 4. Dlatego ja nadal siedzę w „Nowym Simplusie”, ale również nie zmieniam operatora, na Play, bo tam w ogóle nie ma pakietów. Naliczanie za każde 100KB to zabójstwo, tak jak piszesz podczas sprawdzania poczty, ale również innych mało wymagających połączeniach, jak komunikator internetowy, czy też system wspomagania pozycjonowania, który w połączeniu z geotagowaniem zdjęć sprawi, że pakiet 60MB szybko zniknie…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2018 Krytycznym okiem

Theme by Anders NorénUp ↑