Symbian naprawdę Twój…

Symbian

Telefony z systemem operacyjnym Symbian to niezwykłe urządzenia, dają ogromne możliwości użytkownikowi. Praktycznie trudno nazwać urządzenie wyposażone w ten system telefonem, ponieważ jest to kieszonkowy komputer łączący w sobie takie urządzenia jak: aparat cyfrowy, odtwarzacz muzyki oraz filmów, przeglądarke stron internetowych, klient poczty itp. Najważniejszym atutem symbiana jest możliwość instalacji różnych programów od najprostszych użytkowych, po bardziej zaawansowane pozwalające personalizować system. Niestety kiedy pojawiła się trzecia edycja (Nokia S60v3), aby móc zainstalować aplikacje musi ona być podpisana cyfrowo. Proces podpisywania nie jest skomplikowaną sprawą, ale trzeba mieć certyfikat, którego na dzień dzisiejszy bardzo trudno zdobyć, a dostępne metody podpisywania bez certyfikatu nie zawsze działają dla wszystkich aplikacji. Na szczęście użytkowników zabezpieczenia systemu zostały złamane, co pozwala w łatwy sposób sprawić, aby nasz telefon stał się zupełnie nasz.

Złamanie zabezpieczeń ma też swoją drugą stronę, ponieważ do póki nie było dostępu do katalogów systemowych, telefon był odporny na wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie. W tym momencie stopniowo zaczną się pojawiać różnego rodzaju robaki, dlatego należy rozważnie instalować aplikacje, przede wszystkim te, które przesłał nam ktoś przez bluetooth. Nie mniej jednak odblokowanie telefonu daje ogromne możliwości i warto się tym zainteresować.

Postaram się tutaj opisać jedną z najłatwiejszych metod odblokowywania telefonu marki Nokia, jednakże zastrzegam sobie, że nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku wykonywania poniżej opisanych czynności, a prościej mówiąc, wszystko robisz na własną odpowiedzialność.

Odblokowanie telefonów Nokia S60v3 (Symbian 9.1/9.2):

Będziemy potrzebowali:

 • menadżer plików, który pozwala na wyświetlenie dysków i katalogów systemowych, polecam X-Plore (wersja testowa w zupełności wystarczy), ponieważ na jego podstawie będzie dalszy opis.
 • zestaw programów odblokowujących, który jest do pobrania TUTAJ.
 • cisza, spokój i cierpliwość 🙂

Jeśli mamy wszystko to możemy zaczynać.

Przygotowanie X-Plore:

X-Plore - konfiguracja

Myślę, że procesu instalacji nie muszę opisywać, dlatego od razu przejdę do konfiguracji programu. Zaraz po zainstalowaniu programu, uruchamiamy go i przechodzimy do Konfiguracji (najprościej przyciskając 0), tam zaznaczamy pierwsze 4 pola, tak jak na screenie obok. W tym momencie program jest już gotowy do pracy, ale co najważniejsze nie zamykamy go tylko minimalizujemy (naciskamy przycisk menu), później nie będziemy mogli uruchomić żadnej aplikacji, dlatego w razie zamknięcia wszystko będzie trzeba zaczynać od początku.

Odblokowujemy:

W paczce programów, które są powyżej do pobrania odszukaj pliku HelloCarbide.sisx, należy go zainstalować w telefonie, po czym go uruchamiamy. Program wygląda surowo, ale drzemie w nim ogromny potencjał. Z opcji programu wybieramy Menu1 i w tym momencie czeka nas trochę klikania, na ekranie jeden po drugim będą się ukazywały dziwne komunikaty, wszystkie musimy akceptować, wybierając yes (prawy przycisk funkcyjny) i tak aż aplikacja sama się nie zamknie. W tym momencie telefon jest już odblokowany, tymczasowo, bo do czasu wyłączenia i włączenia telefonu.

Utrwalamy nasze odblokowanie:

Przenoszenie pliku

Teraz, aby nasz efekt był długotrwały musimy zainstalować dwie aplikacje CapsOFF i CapsON (również znajduje się w paczce programów), jednakże ich instalacja jest trochę inna niż wszystkich dotychczasowych programów. Najpierw musimy dowiedzieć się, czy oprogramowanie telefonu zawiera rozszerzenie FP1 (Feature Pack 1), czy też nie (odsyłam do wujka google). Gdy już wiemy, co siedzi w naszym telefonie wybieramy zestaw z odpowiedniego katalogu i stamtąd przenosimy do pamięci telefonu lub na kartę pamięci pliczek CProfDriver_SISX.ldd, jest on niezbędny do instalacji tych dwóch programików, ale to jeszcze nie koniec przygody z nim. Wracamy do naszego zminimalizowanego X-Plore (przytrzymujemy przycisk menu i wybieramy X-Plore z listy) w nim odnajdujemy plik CProfDriver_SISX.ldd i zaznaczmy go (przycisk ołówek lub jak w N82 #), następnie w X-Plore udajemy się do: C:\sys\bin (jeśli nie masz dostępu do tego folderu powtórz uruchomienie HelloCarbide.sisx) i tutaj wklejamy plik (Menu > Edytuj > Przenieś). W tym momencie można zamknąć X-Plore i przystąpić do instalacji, najpierw CapsOn.sisx, a następnie CapsOff.sisx. Po prawidłowej instalacji wyłącz i włącz telefon.

W tym momencie telefon jest już gotowy, w każdej chwoli możesz odblokować dostęp do katalogów systemowych uruchamiając aplikacje CapsOff -wyłącza zabezpieczenia, a później je włączyć za pomocą CapsOn (aplikacje zaraz po uruchomieniu się zamykają) lub zwyczajnie wyłączyć i włączyć telefon.

Rozwiązanie problemu certyfikatów:

Jako jeden z przykładów przydatności odblokowanego telefonu przedstawię prosty sposób na ominięcie sprawdzania przez telefon certyfikatów. Pierwsze, co musimy zrobić to odszukać w paczce programów installserver.exe, wybierając oczywiście pod odpowiednią wersje naszego systemu Symbian 9.1 lub 9.2 (ponownie odsyłam do wujka google). Plik installserver.exe kopiujemy do pamięci telefonu lub na kartę pamięci. Wyłączamy zabezpieczenia (Caps OFF) i za pomocą X-Plore przenosimy plik installserver.exe do katalogu C:\sys\bin gotowe, od teraz możesz instalować nie podpisane aplikacje.

Więcej informacji na temat możliwości jakie daje odblokowany telefon znajdziesz na stronach:

SymbianOS – Forum
Symbian-Freak Forum
Ipmart-Forum

Powyżej opisaną oraz inne metody odblokowywania telefonu znajdziesz w tym temacie na Symbian-Freak

UPDATE: Jeśli posiadasz telefon z oprogramowaniem uznawanym za nie do oblokowania poczytaj TEN temat lub mój nowy opis TUTAJ.

37 Comments

 1. Odblokowana to często pojęcie w sensie bez sim-lock’a 🙂 Do wgrania Gramin Mobile XT nie ma potrzeby odblokowywania telefonu (w sensie łamania zabezpieczeń). W tematyce Gramin’a warto poczytać: http://forum.symbianos.pl/viewtopic.php?t=17224 map się nie rozpakowuje muszą być w postaci plików *.img. Informacja na temat języka programu również znajdziesz na stronie, której link podałem wcześniej.

 2. dzięki lukers, tam jest wszystko czego szukalłem o garminie

  A wie ktoś coś o samodzielnej zmianie jezyka czy softu w n73?
  Na niektorych forach piszą żeby akurat tego modelu nie updatowac bo jesli odblokowany to duze prawdopodobieństwo śmierci telefonu

 3. W sensie język telefonu? Jeśli tak to najlepsze rowiązanie to wgrywanie poprzez Phoenix Test & Service Software, ściągnij sobie paczkę z oprogramowaniem do N73 z np.: http://www.blue-nokia.com/obnoxy/index02.php (sprawdź dokładnie jaka wersje można hackować), z tego, co wiem to dwie najnowsze są nie do złamania. Jedynie jak masz już wgrane oprogramowanie nowsze to starszej wersji nie wgrasz. Uśmiercić telefon nie tak łatwo, najważniejsze by używać markowego kabla, stabilnego portu USB i nie zaśmieconego systemu oraz modlić się, aby prądu nie wyłączyli 🙂 najlepiej upgrade oprogramowania robić na laptopie. Aha przy wgrywaniu oprogramowania pamiętaj o Product Code z polskim pakietem językowym, więcej o tym: http://forum.symbianos.pl/viewtopic.php?f=69&t=2480

 4. mam problewm posiadam nokie e51 i niemoge zainstalowac X – plore (blad certyfikatu. skontaktuj sie z dostawca aplikacji…). nieznacie innych programow??

 5. X-Plore jeśli jest pobierany z strony producenta to na 100% jest podpisana aplikacją i nie powinno być problemów z certyfikatem podczas instalacji, ewentualnie w ustawieniach zabezpieczeń trzeba ustawić, aby akceptował wszystkie certyfikaty – jest nawet o tym wzmianka w pliku „Nokia E-Series users read.txt” (chyba dosyć wymowna nazwa)…

 6. Lukers jest jakis sposob na odblokowanie nokii e51 z najnowszym softem? kupilem wlasnie i za kazdym razem gdy tylko chcem co kolwiek wgrac wyskakuje mi ze moj certyfikat wygasł? co to znaczy? czy mozna go np.zakupic u nokii? pomoz prosze!!!!!!!!!!

 7. Ostatnio mam mało czasu na śledzenie for pod względem łamania zabezpieczeń w nowych softach, ale aktualnie nic raczej się nie ruszyło… Jeśli certyfikat wygasł to można najprościej spróbować cofnąć datę w telefonie, a jeśli mamy nie podpisaną aplikację to można skorzystać z Open Signing na http://www.symbiansigned.com/ jednakże nie wszystkie aplikacje tam można podpisać. Aktualnie zdobycie własnego certyfikatu graniczy z cudem…

 8. to jest bardzo fajny i dokladny opis ale niestety na mojej noki e51 cos niemoge sie polapac w tych sprawach 🙁

 9. http://forum.symbianos.pl/viewtopic.php?f=63&t=34027 no i najnowsze softy też dały się złamać 🙂

 10. Mam E51 i miałem oprogramowanie 100.34.20, coś mnie podkusiło żeby je zaktualizować i teraz mam 220.34.37. Proszę o info czy można jakoś wrócić do poprzedniej wersji oprogramowania albo gdzie można znaleźś starą wersję żeby ją wgrac.

 11. Downgrade (wgrywanie starszego oprogramowania) jest nie wskazane i łatwo przy tym uszkodzić telefon. Zgodnie z linkiem podanym powyżej są nowe metody odblokowywania telefonów z najnowszymi wersjami oprogramowania…

 12. A ja dochodze do momentu , jak wszystko ok plik przeniose do C/sys/bin i wyłącze X-plore i nie moge do menadżera plikow aby te capy instalowac -.-

 13. Caps ON/OFF polecam instalować za pomocą PC Suite z poziomu komputera, ewentualnie z poziomu telefonu, ale zamiast korzystać z wbudowanego menadżera, to nie zamykać X-Plore, tylko za jego pomocą uruchomić instalacje.

 14. bądż błogosławiony serio

 15. Ja tak samo dochodze do momentu gdy trzeba zainstalowac te dwa ostatnie pliki i nie moge wejsc ani w karte pamieci anie zadnej aplikacji nie moge uruchomic. Gdy probuje zainstalowac je przez PcSuite to pisze mi ze operacja nieudana…
  Co robic??;| i jak mam to FP1 to mam instalowac pliki z katalogu FP1 czy preFP1?

 16. Aplikacje są zablokowane, dlatego jeśli chcemy instalować aplikacje z poziomu telefonu nie należy zamykać X-Plore, tylko za jego pomocą uruchomić instalacje poszczególnych plików. Feature Pack to wszystko zależy od modelu telefonu, dlatego tutaj zgodnie z opisem odsyłam do Google, albo do serwisu np. s60.pl

 17. ale ja jak za pomoca X-Plore probowałem uruchomic to telefon nie reaguje. tak jakby chcial rozpoczac instalacje, ale nic nie wyskakuje.

 18. jak biore menu1 to mi wyłancza program dlaczego?

 19. Prawdopodobnie telefon posiada oprogramowanie, którego nie można złamać HelloCarbide, polecam poczytać opisaną przeze mnie nową metodę łamania symbiana, gdzie również wymieniłem modele telefonów oraz wersje oprogramowania, na których na pewno metoda jest skuteczna…

 20. Link został dodany na końcu tego wpisu, dlatego wystarczyło wszystko doczytać do końca 🙂

 21. na nokie E51 (FP1 jak ktoś nie wie) to działa świetnie THX

 22. Hej pomóżcie mi odblokować Nokie E63.
  Ja już nie mam siły jestem laikiem w tych sprawach wytłumaczcie mi krok po kroku jakimi programami to zrobić??? I w jaki sposób tylko najprościej jak sie da zlikwidować ten certyfikat??????
  Serdecznie dziękuję.

 23. E65 musisz odblokowywać nowym sposobem, który opisałem w wpisie, do którego prowadzi link na końcu tego wpisu.

 24. Przepraszam ze zawracam glowe ale mam nokie e63.
  Nie znalazłem tego linka!
  Bardzo mi zależy na tym aby go odblokowac i strasznie prosze o wytlumaczenie łopatologicznie jak to zrobić, może pokolei jakie programy beda potrzebne i jak to zrobic??
  Co bym nie robił to mi pisze ze brak certyfikatu, wiec nie moge zadnego programu wgrac na telefon a ni zadnego kroku zrobic!
  Prosze o pomoc!!
  a moze na gg 3211184

 25. Jak już wspomniałem czytaj tą metodę: http://blog.lukers.pl/2009/03/20/symbian-naprawde-twoj-2/ bez czytania ze zrozumieniem nic nie zrobisz 😛

 26. Witam, mam takie pytanie,mianowicie, posiadam starą nokię E90, zrobiłem upgrade softu z wersji bodajże 227.xx.xx do wersji 300.34.84 i pojawił się problem.mianowicie nie zawsze działa joystick na wewnętrznej klawiaturze i po kilku dniach od resetu telefonu(twardego resetu)nie działa wibracja.Joystick po kilku minutach się odzywa, ale nie tak ma być przecież że czekam 5 minut aż zaskoczy o co chodzi:( Pytanie moje w związku z tym brzmi: czy jest możliwość i jakiego oprogramowania potrzebuję by powrócić do starszej wersji symbiana, na której fon hulał poprawnie?? dzięki za odpowiedź:) pozdrawiam

 27. Wgranie starszego oprogramowania jest kłopotliwe i powinno być wykonywane na specjalnych box’ach serwisowych (nie wszystkie się nadają), w domowych warunkach zazwyczaj kończy się to tragicznie, dla telefonu. Wracając jednak, dla opisywanych problemów to praktycznie nie mają one prawa występować w nowszej wersji oprogramowania, polecam ponowną instalację tego najnowszego oprogramowania. Przed aktualizacją oprogramowania warto zrobić format telefony (*#7370#), a po formacie pod żadnym pozorem nie należy z kopi przywracać danych z pamięci telefonu oraz ustawień, bo jest to przyczyną wielu problemów.

 28. Witam stanelem na instalacji programu HelloCarbide.sisx i chce ode mnie certyfikatu a nie wiem jak go obejsc prosye o pomoc moj gg 6822134

 29. Jeżeli jest to telefon serii E to w menadżerze aplikacji wejdź Opcje > Ustawienia, Inst. oprogramowania > Wszystko

 30. witam nie mam nokie N95

 31. Przy instalacji HelloCarbide.sisx wyskakuje że ważność certyfikatu wygasła.

 32. Należy cofnąć datę w telefonie w okolicę daty publikacji tego wpisu.

 33. mam nokie e 63 i wpisałem kod do blokady telefonu ale go nie pamietam , teraz chcac zmienic karte wyskakuje mi informacja iz telefon jest zablokowany ( zrozumiałe ) jednak niewiem co dalej ? help me

 34. Hm można spróbować zrobić reinstal oprogramowania, albo kombinować z NSS zgodnie z tym opisem: http://goo.gl/8Zmy

 35. nawiedzony84

  28/07/2011 at 16:27:39

  mam nokie e90 zablokowaną i z niemiecki m menu pomocy .
  czy jest na to jakiś domowy sposób?????

 36. Polski jezyk mozna w prosty sposob wgrac poprzez zmiane kodu produktu (product code) na jeden, który zawiera PL język – opisy sa w internecie, a pozniej wgranie nowego softu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2018 Krytycznym okiem

Theme by Anders NorénUp ↑