Konsole vs. PC

Sprawa którą dzisiaj chcę poruszyć jest o tyle beznadzieja, że trudno w niej znaleźć konkretne rozwiązania, a dyskusje na jej temat nigdy nie dobiegną końca. Spór o to, co jest lepsze do gier, konsole, czy komputery, jest czymś zupełnie podobnym jak spór, jaki procesor jest lepszy (Intel vs. AMD) lub o kart graficzne (nVIDIA vs. ATi), każdy ma swojego faworyta i trudno, go przekonać do zmiany zdania. W perspektywie naszego kraju, prawdopodobnie główny wpływ na to ma niestety zamożność naszego portfela i o zakupie danego sprzętu decyduje jego cena, ale o tym później.

W mojej opinii postaram się obiektywnie podejść do sprawy, zwłaszcza że jestem zarówno użytkownikiem komputera jak i konsoli – Play Station 2.

Komputer w domu mam od ponad 7 lat, zaczynałem od konfiguracji: Celeron II 533Mhz, 128MB RAM i 20GB aktualnie z mojego komputera pozostał tylko napęd dyskietek, wszystkie pozostałe podzespoły wymieniłem, a niektóre z nich były kilka krotnie. Ostatecznie i aktualnie mój komputer posiada procesor Pentium 4 2.4GHz HT, 1GB DDR RAM i dyski twarde o łącznej pojemności 480GB. Skromnie podliczając wartość mojego komputera oraz koszty jakie musiałem w niego włożyć przekraczają sporo ponad 10 000zł. Owszem niektóre stare części udało mi się sprzedać, jednakże były to symboliczne kwoty.

Wcześniej niż komputer w moim domu było wiele konsol począwszy od NES’a, Sega Sturn, PSX / PS One. W momencie zakupu komputera pozostała mi jedynie konsola PSX, ale mimo tego zdecydowanie bardziej wołałem na niej grac niż na komputerze. Pierwszą konsole Play Stadion 2 zakupiłem za około 1500zł (kiedy to było), gry prezentowały się na niej zdecydowanie lepiej niż na moim komputerze, który był droższy od konsoli. Obecnie nie zaprzeczę, że nowe gry lepiej wyglądają, na monitorze mojego komputera, ale aby uzyskać pożądany efekt musiałem zakupić nową kartę graficzną za około 400zł, za tyle można już nabyć całą konsole PS2. Teraz dosyć już o mnie przejdźmy do analizy ogólnej.

Pod względem kosztów sprzętu i jego wydajności zdecydowanie konsole przewyższają komputery (no owszem musimy brać pod uwagę w miarę nowoczesne konsole), jednakże pod względem eksploatacyjnym sytuacja jest odwrotna. Koszty zakupu gier na konsole są przeważnie droższe niż na komputer, ponad to piractwo komputerowe jest bardziej rozwinięte, a korzystanie z pirackich gier jest prostsze i nie wymaga ingerencji sprzętowej, jak to bywa w przypadku konsol. Fakt na konsole istnieją specjalne płyty botujące z programami, dzięki którym nie musimy wmontowywać dodatkowego mod-chipa, ale i tak wpływa to niszcząco w przypadku PS2 na laser konsoli.

Kolejną sprawą, którą przy rozważaniu tego pojedynku w Polskich warunkach należy poruszyć, jest nasza mentalność. Podejście jest dosyć prymitywne, skoro na komputerze można zarówno grac jak i pracować to po co konsola?! Wszystko się zgadza, ale jak wiadomo, jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Rynek podzespołów do komputerów rozwija się w takim tempie, że często każdy tydzień przynosi coś nowego, dlatego po roku użytkowania komputera można śmiało powiedzieć, że jest on już przestarzały. Fakt, że nasz komputer nie jest już taki nowoczesny to jedno, ale gorsza sprawa jest jeśli chodzi o gry, ponieważ z każdym nowym tytułem gry ich wymagania rosną, a wykorzystywane efekty graficzne coraz bardziej zaawansowane, z którymi nasza roczna karta graficzna nie jest sobie w stanie dać rady.

W przypadku konsoli jest inaczej, zakupując konsole – maszynkę przeznaczoną przeważnie wyłącznie do gier mamy gwarancje kompatybilności każdej nowej gry w okresie „panowania” tej konsoli, a przeważnie jest to około 5 lat, w tym czasie, aby nasz komputer sprostał każdej nowej grze w stopniu zadowalającym, trzeba by przynajmniej dwa razy wymienić kartę graficzną.

Jeśli chodzi o koszty zakupu gier, to bez porównania tańsze są gry na komputer, ale trzeba je instalować, często pozbywając się innej gry z powodu zbyt małej ilości miejsca na dysku twardym, ale instalacja dodatkowo ułatwia późniejsze modyfikowanie plików gry i np. daje możliwość instalowania nieoficjalnych dodatków do niej. Gry na konsole przeważnie są mniej – więcej dwa razy droższe, ale mamy dzięki temu większy komfort korzystania z gier, ponieważ nie musimy gry instalować – nie martwimy się o miejsce na dysku twardym, wystarczy włożyć płytę z grą i poczekać chwilkę na jej załadowanie, a gdy chcemy zagrać w inną grę, wyjmujemy płytę i wkładamy następna. Wadą tego rozwiązania jest jednak dłuższy czas ładowania się gry, czy też przekodowywania między poziomami.

Jak już na początku wspominałem temat ten jest trudny do interpretacji, bo często jeszcze decyduje tutaj sprawa gustu a nie przemyślane działanie, ale na koniec takie małe podsumowanie tego, co mamy dzisiaj dostępne na rynku, a konkretnie nowoczesne konsole Nintendo Wii, XBox 360 i moja ulubiona PlayStation 3, są to konsole bardzo nowoczesne i moim zdaniem technologicznie zdecydowanie wyprzedzające obecne komputery. Pod względem ekonomicznym również wszystko przemawia za konsolą – PS3 z 40GB dyskiem twardym kosztuje około 1600zł, gdyby na ten moment chcieć komputer obsługujący najnowsze tytuły z jakością jak na konsolach to na samą kartę graficzną trzeba by wydać około 700zł, a karta graficzna to nie jest cały komputer, a zwłaszcza zamontować w swoim blaszaku osprzęt wart 3000zł na płycie głównej za 300zł, do której strach podłączyć pendriva. Całe szczęscie, że pomału sytuacja się zmienia i ludzie zaczynają rozsądnie wybierać, a konsole będą się rozwijały i pozyskiwały nowych nabywców może nie z racji zdrowego rozsądku, ale za sprawą producentów gier, którzy stopniowo odcinają się od platformy PC.

3 Comments

  1. Bardzo dobry artykuł, dużo daje do myślenia. Pozdrawiam.

  2. Kiepski , Komputer 3000zl hmmm niech bedzie grafike wymienmy co 3-4 lata za 600zl a konsola 1200 , jak dla mnie pc taniej o grafice juz niewspomne kazdy dla nie wiedzacych o czym pisze proponuje youtube pc vs ps3 xbox

  3. Moim zdaniem po 2 latach grafika jest już przestarzała, wiec 3, a nawet 4 to już zbyt późno, dla najnowszych gier…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2018 Krytycznym okiem

Theme by Anders NorénUp ↑